FAQ

1. Z jakých materiálů jsou šperky JarryG vyráběny?

Šperky vyrábím z polodrahokamů, drahých kamenů  a doplňuji je komponentami ze stříbra Ag 925, pozlaceného stříbra 14 karátovým růžovým zlatem a žlutým zlatem Au 585.

2. Je potřeba dodržovat nějaké zásady při nošení šperků?

Důležité je šperky zbytečně nenamáčet ve vodě a jiných tekutinách, dlouhodobě neuchovávat ve vlhkém prostředí (stříbrné komponenty mění svou původní barvu). Minerální korálky se mohou dlouhodobým nošením zmatnit či naopak matné polodrahokamy vyleštit.

3. Jak náramky nasazovat na ruku?

Náramky jsou nataženy na likře, která je velmi pružná a odolná, ale nesprávně opakovaným nasazováním může dojít k natažení a nebo prasknutí. Proto je důležité náramky rolovat na zápěstí, NENATAHOVAT!

4. Poskytuje JARRYG záruku a nebo servis šperků?

Každému zákazníkovi je poskytnuta záruka 24 měsíců na šperk JARRYG při dodržení zásad nošení a používání. Dále servis zahrnuje vyčištění stříbrných komponent, pozlacených komponent a popř. i výměnu poškozených, či odlepených částí. Vše se děje po domluvě se zákazníkem.

5. Kde mohu zakoupit šperky JarryG?

Šperky jsou vystaveny v prodejně MikuLOVE (viz kontakty), kde je možné šperky vybrat, vyzkoušet i zakoupit. Dále je možné poslat objednávku e-mailem na jarryg@jarryg.cz, také mě můžete kontaktovat přes Instagram @jarkaglier nebo Facebook JarryG. V případně individuálního přání je možné sjednat osobní schůzku (e-mailem, telefonicky).

6. Proč neslouží webové stránky také jako e-shop?

Všechny šperky jsou vyráběny v malých sériích, jedná se o autorské šperky, kdy z každé kolekce vyrábím jen omezený počet kusů. Naším cílem je vyrábět originální a ojedinělé šperky, odměnou pro vás je fakt, že šperk běžně neuvidíte na nikom ve svém okolí. V případě e-shopu bychom museli šperky vyrábět ve velkých sériích. Oceňuji také osobnější přístup k zákazníkům, tohle se v e-shopech ztrácí.

7. Můžu si koupit šperk, který se mi líbil před delší dobou, ale na webu se už neobjevuje?

Kolekce šperků se během roku mění, šperky jsou vyráběny v malých sériích (viz dotaz výše) a pokud daný materiál vyprodám, na webu již není zveřejněn. Proto doporučuji objednat v době, kdy je šperk zveřejněn na webu. V některých případech materiály objednávám opakovaně, proto mi napište vaše přání a já vám sdělím, zda v dohledné době je možné požadovaný šperk vyrobit.

8. Puncovní značky

V současnosti užívané české puncovní značky pro zlaté, stříbrné a platinové zboží.

Kromě současných českých značek (viz obrázek nahoře) jsou platné všechny puncovní značky, které platily v historii na území Československa a nevyjadřovaly nižší ryzost, než jsou nejnižší ryzosti pro jednotlivé drahé kovy uvedené puncovním zákonem (§3, odst. 2). Tedy značky rakousko-uherské, československé, protektorátní i značky Slovenského štátu. Příkladem je puncovní značka zvaná čejka, používaná do r. 1993 pro ryzost 585/1000, jejíž nákres uvidíte po kliknutí zde. Neplatí ovšem puncy, které byly v době 2. světové války zavedeny na československém území, obsazeném cizími státy (značky rakouské, polské a maďarské). Ostatní platné historické značky jsou publikovány v brožuře ing. Bouši “Seznam puncovních značek platných na území České republiky”, poprvé vydané v r. 2008, doplněná reedice 2009. Ta je k dispozici na každém pracovišti PÚ.

Na našem území také platí značky Úmluvy o kontrole a označování předmětů z drahých kovů (tzv. Vídeňské konvence), k níž ČR přistoupila 2. listopadu 1994, viz http://www.hallmarkingconvention.org/. Vyobrazení českých konvenčních značek najdete zde, ostatní členské státy Konvence mají svoje konvenční značky obdobné.

Po vstupu ČR do EU byly postupně uznány také puncy některých členských států unie, ke dni aktualizace tohoto textu (6. 1. 2016) jsou to vybrané puncy Estonska, Finska, Chorvatska, Irska, Kypru, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Polska, Portugalska, Slovenska, Slovinska a Velké Británie. Aktuální stav, podrobnější výklad a vyobrazení uznávaných punců naleznete po rozkliknutí tohoto nápisu: Uznávané zahraniční puncy.

V souvislosti se vznikem řady nových pracovišť Puncovního úřadu se ukázalo nezbytným provést rozlišení puncovních značek mezi jednotlivými pracovišti miniaturními písmeny: P-Praha, J-Jablonec nad Nisou, B-Brno, O-Ostrava, T-Turnov, R-Tábor, Z-Plzeň, L-Olomouc, H-Hradec Králové, K-Červený Kostelec. Tato písmena jsou situována v blízkosti čísla ryzosti a jsou orientována kolmo ke svislé ose značky, čímž jsou odlišeny značky vyrážené Puncovním úřadem Slovenské republiky, jehož jinak shodné značky obsahují miniaturní písmena orientovaná rovnoběžně se svislou osou puncovní značky. Toto rozlišení je zaváděno postupně, stávající značky jsou užívány do vyčerpání zásob. Zboží se považuje za řádně opuncované bez ohledu na pracoviště či úřad, který je označil, a nevyžaduje se další dodatečné přezkoušení či označení.